Suché konečky vlasů jsou poměrně normální, protože vlasy stárnou a mnohdy jsou i poškozené naší nesprávnou péčí. Z toho důvodu by se měly vlasy pravidelně zastřihávat, aby se poškození nedostalo až do délek. Co když ale máte úplně suché vlasy? Dá se jim nějak pomoci?
Suché vlasy jsou podobným problémem jako mastné vlasy. Jen v opačném gardu. Zatímco mastné vlasy vypadají tak příšerně, že je musí jejich majitelky umývat prakticky každý den, suché vlasy jsou tak vysušené, že jejich majitelky neví, jak jim dopřát stabilní vláhu, která by je učinila více upravené a méně křehké.
Suché vlasy může mít kdokoliv, ale jsou poměrně běžné u žen, jejichž struktura vlasů je vlnitá a kudrnatá. Takové vlasy bývají hrubší a maz má zároveň víc práce s překonáváním jejich nerovné struktury do délek.
Dá se s tímto stavem něco udělat?
💡 Srovnání TOP 10 přípravků na podporu růstu zdravých vlasů
✅ jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅ zkušenosti ostatních
✅ porovnání cena/výkon
Co způsobuje suché vlasy?
Na suché vlasy má vliv několik faktorů. V první řadě vám mohou být dány do vínku vaší genetickou informací. (Podobně, jako suchá pokožka.) V druhém případě má na suchost vlasů vliv naše nesprávná péče, která vlasům nedodává dostatek vláhy a mnohdy ji vlasům ještě ubírá. (Dobrý den, každodenní žehlení a vysoušení vlasů fénem.)
Samozřejmě, nejhorší kombinací je, pokud máte geneticky suché vlasy, které ještě vysušujete svými každodenními zásahy. V takovém případě si koledujete o opravdovou katastrofu, s jejímiž následky se budete potýkat ještě dlouho poté, co začnete sekat latinu.
Jak poznat suché vlasy?
Suché vlasy poznáte poměrně snadno.
Projevují se:
- Suchostí
- Lámavostí
- Roztřepenými konečky
- Matností
Také vám mohou vlasy neposedně poletovat kolem hlavy, což je činí věčně neupravené.
4 tipy, jak na suché vlasy
Maska na suché vlasy
Podle svých možností můžete vsadit na pravidelnou aplikaci koupené, nebo doma vyrobené masky na suché vlasy. Maska by se měla do vlasů aplikovat alespoň jednou týdně, což vlasům dodá dodatečnou výživu po umytí šamponem a kondicionérem.
Vašim vlasům prospěje, když na ně nanesete kokosový, olivový nebo arganový olej, smotáte je pod ručník a olej necháte působit alespoň 30 minut. (Můžete ale i déle, klidně celý den, pokud si to můžete dovolit.) Vlasy pak pořádně umyjte šamponem.
Šampon na suché vlasy
Ženy se suchými vlasy by měly primárně sahat po šamponech na suché vlasy. Případně můžete zkusit i šampony na hodně poškozené vlasy, které mohou obsahovat i keratin, vitamíny skupiny B a další látky, které dovedou přirozeně posilovat a doplňovat strukturu nepoddajných a suchých vlasů. Aby šampon fungoval co nejlépe, vždy k němu mějte kondicionér ze stejné řady, který vlasy uhladí.
Olej na suché vlasy
Možná tomu nebudete chtít věřit, ale olej nemusíte svým suchým vlasům dodávat jen ve formě olejových zábalů a masek. Mnoha ženám velmi pomáhá dlouhodobé užívání doplňků stravy s obsahem nenasycených mastných kyselin omega-3, které mají skvělé zvlhčující schopnosti. Pokud nechcete rybí olej konzumovat na lžičku, existují kapsle s omega-3 bez příchutě a zápachu.
Výživa – vitamíny a bylinky
Nejlepším způsobem, jak komplexně vyživit suché vlasy, je ale zcela nepochybně vaše vnitřní výživa. Vlasům udělá dobře stabilní příjem vitamínů skupiny B, vitamínu C, vitamínu E, proteinů a bylinek.
Na vlasy se dlouhodobě doporučuje kombinace přesličky rolní, pivovarských kvasnic a kopřivy dvoudomé.
Jelikož ne všechny tyto látky bývají nedílnou součástí našeho jídelníčku (například u kolagenu by to vyžadovalo konzumaci chrupavek), doporučujeme dlouhodobé užívání doplňků stravy na podporu růstu a zdraví vlasů.
💡 Srovnání TOP 10 přípravků na podporu růstu zdravých vlasů
✅ jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅ zkušenosti ostatních
✅ porovnání cena/výkon
Jmenuji se Šárka Nesvadbová, je mi 53 let a delší dobu jsem bojovala s lámavými vlasy, roztřepenými konečky a celkově mé vlasy postrádaly šmrnc a lesk. Vyzkoušela jsem nejprve kosmetiku z televizních reklam, ale výsledky nebyly z mého pohledu dostatečné. Vše vyvrcholilo tím, že mi před nějakým časem začaly abnormálně padat vlasy. A tak jsem zoufalá začala pátrat, co by mohlo pomoci mým vlasům. Po několika konzultacích s lékaři a i s odborným trichologem jsem se na doporučení vydala cestou edukace a testování různých přípravků pro vnější i vnitřní užití, které mají složení a účinnost, jenž splňuje očekávané parametry = výživa vlasů, podpora růstu vlasů, zmírnění vypadávání, růst nových vlasů. Neodmyslitelným efektem některých přípravků je i pevnost a zdravost nehtů a výživa pokožky. Vzhledem k tomu, že mám skvělou vlastní zkušenost, dokázala jsem pomoci i spoustě svých známých. Edukaci se věnuji již mnoho let, znám vyšší desítky (dnes už možná stovky) příběhů, a proto jsem se rozhodla začít psát tento web, kde bych ráda své zkušenosti a poznatky přenesla širšímu publiku. Těm, kterým by to třeba mohlo také pomoci.