Avokádo je potravina, která se ve světě těší značné oblibě. V exotických destinacích se z něj vyrábí chutný dip, do kterého se dají namáčet nachos. Také se dostalo do povědomí díky mileniálům, kteří ho zpopularizovali spolu s toastem. Věděly jste ale, že avokádo může mít pozitivní účinky na vaše vlasy? A pokud ano, jaké to jsou?
Avokádo je milované především proto, že je velice variabilní. Samo o sobě má poměrně neutrální chuť, díky čemuž je vhodné do pomazánek a sladkých a slaných pokrmů, které dochutíte přesně podle svého vkusu.
Dále avokádo obsahuje zdravé oleje, které jsou důležité pro normální chod organismu. S jeho množstvím bychom to ale v jídelníčku neměly přehánět, protože právě kvůli obsahu tuku jde tak trochu o kalorickou bombu, se kterou se vyplatí spíš šetřit.
Jak je to ale s použitím avokáda v kosmetice na vlasy? A jaké metody jeho aplikace jsou nejlepší?
💡 Srovnání TOP 10 přípravků na podporu růstu zdravých vlasů
✅ jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅ zkušenosti ostatních
✅ porovnání cena/výkon
Nejlepší účinky avokáda
Avokádo neexistuje jen jedno, nejčastěji se ale setkáme s druhem, který má zelenou, lehce nerovnou slupku a tvar, který trochu připomíná malou dýni nebo hrušku. Uvnitř se pak nachází velká pecka a nazelenalá dužina máslovité konzistence, která se dá velmi pohodlně rozmačkat vidličkou.
V avokádu se nachází například vitamín E, který chrání buňky před negativními vlivy vnějšího prostředí a před předčasným stárnutím. Je to totiž antioxidant. (Který se navíc rozpouští v tucích.) Také je velmi pravděpodobné, že po konzumaci avokáda nebudete delší dobu cítit hlad, protože umí velmidobře zasytit. Také ještě jednou připomínáme, že obsahuje zdravé tuky, takže může přispět k podpoře normálního stavu kardiovaskulárního systému.
Jak působí na vlasy?
Avokádo se považuje za přírodní posilovač vlasů, protože obsahuje pořádnou nálož živin, které vlasy potřebují k tomu, aby byly pěstěné a zdravé.
Mezi jeho hlavní klady patří:
- Posílení a vyživení vlasů
- Podpora lesku vlasů
- Uhlazení vlasů
- Podpora růstu vlasů (může totiž odemknout vlasové folikuly)
- Podpora zdraví pokožky hlavy
- Ochrana vlasů před poškozením
Avokádová maska
V případě, že vám jde především o uhlazení vlasů, jejich posílení a výživu, rozhodně má smysl vyzkoušet avokádovou masku na vlasy, kterou necháte na konečcích a v délkách působit dostatečně dlouhou dobu.
Nejlepší bude, když masku z avokáda na vlasy aplikujete ve chvíli, kdy jsou suché. Mokré vlasy by do sebe nemusely natáhnout všechny prospěšné látky. Poté ji nechte 30 minut působit a vlasy umyjte tak, jak jste zvyklé.
Avokádový olej
Avokádový olej dovede vlasy taktéž dobře uhladit. Na druhou stranu, hodí se ho aplikovat i přímo na pokožku hlavy, protože může podpořit normální stav kůže a může přímo působit na vlasové cibulky, které pak mohou získat dobrou stimulaci pro svou následující aktivitu. Aplikaci avokádového oleje můžete doplnit i jemnou masáží pokožky hlavy. Poté nechte olej několik minut působit a vlasy důkladně umyjte šamponem. Vzhledem k riziku přemaštěných kořínků je přípustné umýt vlasy šamponem i dvakrát.
Další tipy pro zdravé a krásné vlasy
I když je avokádo skvělým pomocníkem v oblasti péče o vlasy, rozhodně byste neměly zapomínat i na další, možná i o něco důležitější kroky, které mají velký dopad na to, v jaké budou vaše vlasy kondici.
Základním pilířem úspěchu je bezchybná vnitřní výživa, jejíž součástí by měl být dostatečný přísun vitamínů, minerálů, bylinek a dalších látek, které mohou podpořit normální cirkulaci krve, obnovu buněk a jejich ochranu před předčasným stárnutím. Velkou pozornost v tomto ohledu věnujte především vitamínům skupiny B, vitamínu E, zinku, selenu, kolagenu, vitamínu C, methioninu a mnoha dalším.
Vnitřní výživu pak vhodně doplní kvalitní přírodní šampon s kondicionérem. Vlasy jsou nejvíc náchylné k poškození ve chvíli, kdy jsou mokré, proto je velmi důležité, aby měly oba přípravky co nejvyšší kvalitu.
V šamponu by neměly být sulfáty. Místo nich v něm hledejte kofein, aloe vera, lopuch, kopřivu, levanduli a další bylinné extrakty. Kondicionér pak může taktéž obsahovat kofein. Určitě také nešlápnete vedle, když v jeho složení najdete i kurkumu a panthenol.
💡 Srovnání TOP 10 přípravků na podporu růstu zdravých vlasů
✅ jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅ zkušenosti ostatních
✅ porovnání cena/výkon
Jmenuji se Šárka Nesvadbová, je mi 53 let a delší dobu jsem bojovala s lámavými vlasy, roztřepenými konečky a celkově mé vlasy postrádaly šmrnc a lesk. Vyzkoušela jsem nejprve kosmetiku z televizních reklam, ale výsledky nebyly z mého pohledu dostatečné. Vše vyvrcholilo tím, že mi před nějakým časem začaly abnormálně padat vlasy. A tak jsem zoufalá začala pátrat, co by mohlo pomoci mým vlasům. Po několika konzultacích s lékaři a i s odborným trichologem jsem se na doporučení vydala cestou edukace a testování různých přípravků pro vnější i vnitřní užití, které mají složení a účinnost, jenž splňuje očekávané parametry = výživa vlasů, podpora růstu vlasů, zmírnění vypadávání, růst nových vlasů. Neodmyslitelným efektem některých přípravků je i pevnost a zdravost nehtů a výživa pokožky. Vzhledem k tomu, že mám skvělou vlastní zkušenost, dokázala jsem pomoci i spoustě svých známých. Edukaci se věnuji již mnoho let, znám vyšší desítky (dnes už možná stovky) příběhů, a proto jsem se rozhodla začít psát tento web, kde bych ráda své zkušenosti a poznatky přenesla širšímu publiku. Těm, kterým by to třeba mohlo také pomoci.